Maria Epstein: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 21: Linia 21:
}}
}}


Z Pilicą, małym miasteczkiem, leżącym na samym wschodzie diecezji sosnowieckiej, związana jest Sługa Boża Magdalena Maria Epstein. Urodziła się ona [[2 sierpnia]] [[1875]] r. na zamku, w rodzinie znanego żydowskiego przemysłowca Leona Epsteina. Należał on do znanego rodu warszawskich przedsiębiorców. Matka, Maria ze Skarżyńskich, wywodziła się ze zubożałego ziemiaństwa. Leon Epstein miał trzech synów z pierwszego małżeństwa z Konstancją Janasz. Maria była jedynym dzieckiem jego drugiej żony. W Pilicy spędziła tylko pierwsze lata dzieciństwa. Po utracie części majątku i sparaliżowaniu jej ojciec sprzedał dobra pilickie i rodzina przeniosła się do Krakowa. Tam zamieszkali w zakupionym pałacyku przy ulicy Sławkowskiej. Maria otrzymała staranne wychowanie. Z domu rodzinnego wyniosła głęboką religijność i patriotyzm. Znała biegle języki obce: francuski i niemiecki. Grała na fortepianie, a bogata biblioteka domowa zapewniła jej we wszechstronną wiedzę. Wraz z grupą kilku młodych kobiet zorganizowała zakład ambulatoryjny w pomieszczeniach klasztoru Sióstr Miłosierdzia, a następnie salkę operacyjną i szpitalik, gdzie obsługiwała bezpłatnie chorych ubogich. W 1910 r. utworzyła Szkołę Pielęgniarek Zawodowych Stowarzyszenia Pań Ekonomek św. Wincentego a Paulo. Jako osoba już dojrzała. bo w wieku 56 lat wstąpiła do klasztoru Sióstr Dominikanek w Krakowie na Gródku. Miało to miejsce 24 marca 1931 r. Już jako siostra Magdalena Maria rozpoczęła tam nowicjat. W dniu 4 września 1936 r. złożyła profesję wieczystą. W 1942 r. uległa paraliżowi. Po 5 latach choroby zmarła [[6 września]] [[1947]] r. Spoczywa w grobowcu zakonnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Proces beatyfikacyjny s. Magdaleny Marii Epstein rozpoczął się 30 września 2004 r.
Z Pilicą, małym miasteczkiem, leżącym na samym wschodzie diecezji sosnowieckiej, związana jest Sługa Boża Magdalena Maria Epstein. Urodziła się ona [[2 sierpnia]] [[1875]] r. na zamku, w rodzinie znanego żydowskiego przemysłowca Leona Epsteina. Należał on do znanego rodu warszawskich przedsiębiorców. Matka, Maria ze Skarżyńskich, wywodziła się ze zubożałego ziemiaństwa. Leon Epstein miał trzech synów z pierwszego małżeństwa z Konstancją Janasz. Maria była jedynym dzieckiem jego drugiej żony. W Pilicy spędziła tylko pierwsze lata dzieciństwa. Po utracie części majątku i paraliżu ojca rodzina przeniosła się do Krakowa. Tam zamieszkali w zakupionym pałacyku przy ulicy Sławkowskiej. Środki na jego zakup pochodziły ze sprzedaży dóbr pilickich.
 
Maria otrzymała staranne wychowanie. Z domu rodzinnego wyniosła głęboką religijność i patriotyzm. Znała biegle języki obce: francuski i niemiecki. Grała na fortepianie, a bogata biblioteka domowa zapewniła jej we wszechstronną wiedzę. Wraz z grupą kilku młodych kobiet zorganizowała zakład ambulatoryjny w pomieszczeniach klasztoru Sióstr Miłosierdzia, a następnie salkę operacyjną i szpitalik, gdzie obsługiwała bezpłatnie chorych ubogich. W 1910 r. utworzyła Szkołę Pielęgniarek Zawodowych Stowarzyszenia Pań Ekonomek św. Wincentego a Paulo.  
 
Jako osoba już dojrzała. bo w wieku 56 lat wstąpiła do klasztoru Sióstr Dominikanek w Krakowie na Gródku. Miało to miejsce 24 marca 1931 r. Już jako siostra Magdalena Maria rozpoczęła tam nowicjat. W dniu 4 września 1936 r. złożyła profesję wieczystą. W 1942 r. uległa paraliżowi. Po 5 latach choroby zmarła [[6 września]] [[1947]] r. Spoczywa w grobowcu zakonnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Proces beatyfikacyjny s. Magdaleny Marii Epstein rozpoczął się 30 września 2004 r.
 
 
''Opracował: Piotr Dudała''
 
[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Epstein, Maria]]
[[Kategoria:Ludzie urodzeni w Pilicy|Epstein, Maria]]
[[Kategoria:Duchowni|Epstein, Maria]]

Aktualna wersja na dzień 07:03, 6 lis 2013

Zagłębiowskie Biogramy
s. Magdalena Maria Epstein
s. Magdalena Maria Epstein
Imię i nazwisko s. Magdalena Maria Epstein
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1875
Pilica
Data i miejsce śmierci 6 września 1947
Kraków
Zawód zakonnica

Z Pilicą, małym miasteczkiem, leżącym na samym wschodzie diecezji sosnowieckiej, związana jest Sługa Boża Magdalena Maria Epstein. Urodziła się ona 2 sierpnia 1875 r. na zamku, w rodzinie znanego żydowskiego przemysłowca Leona Epsteina. Należał on do znanego rodu warszawskich przedsiębiorców. Matka, Maria ze Skarżyńskich, wywodziła się ze zubożałego ziemiaństwa. Leon Epstein miał trzech synów z pierwszego małżeństwa z Konstancją Janasz. Maria była jedynym dzieckiem jego drugiej żony. W Pilicy spędziła tylko pierwsze lata dzieciństwa. Po utracie części majątku i paraliżu ojca rodzina przeniosła się do Krakowa. Tam zamieszkali w zakupionym pałacyku przy ulicy Sławkowskiej. Środki na jego zakup pochodziły ze sprzedaży dóbr pilickich.

Maria otrzymała staranne wychowanie. Z domu rodzinnego wyniosła głęboką religijność i patriotyzm. Znała biegle języki obce: francuski i niemiecki. Grała na fortepianie, a bogata biblioteka domowa zapewniła jej we wszechstronną wiedzę. Wraz z grupą kilku młodych kobiet zorganizowała zakład ambulatoryjny w pomieszczeniach klasztoru Sióstr Miłosierdzia, a następnie salkę operacyjną i szpitalik, gdzie obsługiwała bezpłatnie chorych ubogich. W 1910 r. utworzyła Szkołę Pielęgniarek Zawodowych Stowarzyszenia Pań Ekonomek św. Wincentego a Paulo.

Jako osoba już dojrzała. bo w wieku 56 lat wstąpiła do klasztoru Sióstr Dominikanek w Krakowie na Gródku. Miało to miejsce 24 marca 1931 r. Już jako siostra Magdalena Maria rozpoczęła tam nowicjat. W dniu 4 września 1936 r. złożyła profesję wieczystą. W 1942 r. uległa paraliżowi. Po 5 latach choroby zmarła 6 września 1947 r. Spoczywa w grobowcu zakonnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Proces beatyfikacyjny s. Magdaleny Marii Epstein rozpoczął się 30 września 2004 r.


Opracował: Piotr Dudała