Lichtuga Bartek: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Utworzył nową stronę „'''Lichtuga „Bartek”''' – niewielki statek morski z okresu międzywojennego należący do [[Towarzystwo „ Żegluga Wisła-Bałtyk” |‎ Towarzystwa „Żeglug<ellipsis>”)
 
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 4 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Lichtuga „Bartek”''' – niewielki statek morski z okresu międzywojennego należący do [[Towarzystwo „ Żegluga Wisła-Bałtyk” |‎ Towarzystwa „Żegluga Wisła-Bałtyk”]], które zostało założone przez zakłady przemysłowe Zagłębia Dąbrowskiego.
'''Lichtuga „Bartek”''' – niewielki statek morski z okresu międzywojennego należący do [[Towarzystwo „ Żegluga Wisła-Bałtyk” |‎ Towarzystwa „Żegluga Wisła-Bałtyk”]], które zostało założone przez zakłady przemysłowe Zagłębia Dąbrowskiego.
[[Plik:Orkan Alek Bartek.jpg|thumb|780px|Holownik [[Holownik Orkan | „Orkan”]] z lichtugami: [[Lichtuga Alek | „Alkiem”]] i „Bartkiem” (druga za holownikiem.]]


==Historia==
==Historia==
Ogólnie lichtuga jest to kilkusettonowa, pełnopokładowa, barka rzeczna przystosowana do żeglugi morskiej dzięki wysokim burtom. Przeważnie bez napędu w związku z czym pływała w zestawie z holownikiem. Lichtugi morskie posiadały proste, dwumasztowe ożaglowanie skośne traktowane jako napęd uzupełniający i awaryjny. Ze względu na kształt kadłuba słabo pływały pod żaglami. Lichtuga wybudowana została około [[1920]] roku jako jednostka o nośności siedemset ton. W listopadzie [[1926]] roku została zakupiona od Bugsier, Reeder- und Bergungs AG. przez polskie [[Towarzystwo „ Żegluga Wisła-Bałtyk”]] w Tczewie, gdzie otrzymała nazwę „Bartek”. Używana była do przewożenia węgla pochodzącego z kopalń Zagłębia Dąbrowskiego poprzez port w Tczewie do zagranicznych portów nadbałtyckich (głównie skandynawskich). Po likwidacji Towarzystwa lichtuga została sprzedana.
Ogólnie lichtuga jest to kilkusettonowa, pełnopokładowa, barka rzeczna przystosowana do żeglugi morskiej dzięki wysokim burtom. Przeważnie bez napędu w związku z czym pływała w zestawie z holownikiem. Lichtugi morskie posiadały proste, dwumasztowe ożaglowanie skośne traktowane jako napęd uzupełniający i awaryjny. Ze względu na kształt kadłuba słabo pływały pod żaglami. Lichtuga wybudowana została około [[1920]] roku jako „Kosmos” (dane rejestrowe: 391 BRT, 373 NRT, 650 t). W listopadzie [[1926]] roku została zakupiona od Bugsier, Reeder- und Bergungs AG, Hamburg przez polskie [[Towarzystwo „ Żegluga Wisła-Bałtyk”]] w Tczewie, gdzie otrzymała nazwę „Bartek”. Używana była do przewożenia węgla pochodzącego z kopalń Zagłębia Dąbrowskiego poprzez port w Tczewie do zagranicznych portów nadbałtyckich (głównie skandynawskich). Po likwidacji [[Towarzystwo „ Żegluga Wisła-Bałtyk” |‎ Towarzystwa „Żegluga Wisła-Bałtyk”]] lichtuga została odkupiona przez Bugsier, Reeder- und Bergungs AG, Hamburg, gdzie przywrócono jej poprzednią nazwę „Kosmos”.
 
# BRT (tona rejestrowa brutto) – dawna międzynarodowa jednostka pojemności rejestrowej brutto statku
# NRT (tona rejestrowa netto) – dawna międzynarodowa jednostka pojemności rejestrowej netto statku


==Bibliografia==
==Bibliografia==
*Miciński J.: Trzy awarie. Gdańsk 1967.
* Miciński J.: Trzy awarie. Gdańsk 1967.
*"Górniczy Śląsk pod Polską banderą". Zabrze 1983, s. 23.
* Górniczy Śląsk pod Polską banderą. Zabrze 1983, s. 23.
* [http://oceania.pbworks.com/w/page/8467837/pl20 Lichtugi i szalandy]
 


[[Gerard Kulej|Germadon]]
[[Gerard Kulej|Germadon]]
[[Kategoria:Flota|Lichtuga Bartek]]
[[Kategoria:Flota|Lichtuga Bartek]]

Aktualna wersja na dzień 12:06, 3 sie 2019

Lichtuga „Bartek” – niewielki statek morski z okresu międzywojennego należący do ‎ Towarzystwa „Żegluga Wisła-Bałtyk”, które zostało założone przez zakłady przemysłowe Zagłębia Dąbrowskiego.

Holownik „Orkan” z lichtugami: „Alkiem” i „Bartkiem” (druga za holownikiem.

Historia

Ogólnie lichtuga jest to kilkusettonowa, pełnopokładowa, barka rzeczna przystosowana do żeglugi morskiej dzięki wysokim burtom. Przeważnie bez napędu w związku z czym pływała w zestawie z holownikiem. Lichtugi morskie posiadały proste, dwumasztowe ożaglowanie skośne traktowane jako napęd uzupełniający i awaryjny. Ze względu na kształt kadłuba słabo pływały pod żaglami. Lichtuga wybudowana została około 1920 roku jako „Kosmos” (dane rejestrowe: 391 BRT, 373 NRT, 650 t). W listopadzie 1926 roku została zakupiona od Bugsier, Reeder- und Bergungs AG, Hamburg przez polskie Towarzystwo „ Żegluga Wisła-Bałtyk” w Tczewie, gdzie otrzymała nazwę „Bartek”. Używana była do przewożenia węgla pochodzącego z kopalń Zagłębia Dąbrowskiego poprzez port w Tczewie do zagranicznych portów nadbałtyckich (głównie skandynawskich). Po likwidacji ‎ Towarzystwa „Żegluga Wisła-Bałtyk” lichtuga została odkupiona przez Bugsier, Reeder- und Bergungs AG, Hamburg, gdzie przywrócono jej poprzednią nazwę „Kosmos”.

  1. BRT (tona rejestrowa brutto) – dawna międzynarodowa jednostka pojemności rejestrowej brutto statku
  2. NRT (tona rejestrowa netto) – dawna międzynarodowa jednostka pojemności rejestrowej netto statku

Bibliografia

  • Miciński J.: Trzy awarie. Gdańsk 1967.
  • Górniczy Śląsk pod Polską banderą. Zabrze 1983, s. 23.
  • Lichtugi i szalandy


Germadon