Dyskusja użytkownika:GSW Elektrownia: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Utworzył nową stronę „''' GALERIA ELEKTROWNIA POSTINDUSTRIALNE DZIEDZICTWO KOPALNI SATURN''' '''ZANIM POWSTAŁA GALERIA''' Zabytkowy budynek elektrowni choć opuszczony, nadal urzekał swoj...”)
 
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
''' GALERIA ELEKTROWNIA POSTINDUSTRIALNE DZIEDZICTWO KOPALNI SATURN'''
== Konkurs pod patronatem Burmistrza Miasta Czeladź Teresy Kosmali ==


'''ZANIM POWSTAŁA GALERIA'''
'''KONKURS PLASTYCZNY '''POD PATRONATEM
Zabytkowy budynek elektrowni choć opuszczony, nadal urzekał swoją architekturą i klimatem. Wnętrze skrywało unikatowe maszyny z początku XX wieku, gigantyczne koło zamachowe sygnowane datą 1903 i tabliczką z imieniem „Wanda”, angielskie kotły, niezwykły pulpit sterowniczy – prawdziwe arcydzieło techniki tamtych czasów. A wszystko to otoczone mosiężnymi ogrodzeniami… I schody prowadzące w dół, do podziemi tychże maszyn, gdzie ciągle skraplał się olej… Jego ostra woń wypełniała przestrzeń elektrowni.
BURMISTRZA MIASTA CZELADŹ
I nadszedł 2004 rok - dzień Barbórki. Powraca wykonana w węglu rzeźba
TERESY KOSMALI''''''
św. Barbary patronki górników, a w sali głównej prezentowana jest pierwsza wystawa. W takiej scenerii, rok później, narodziła się Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
 
Kopalnia Saturn przez ponad 100 lat wyznaczała rytm życia miasta, a wokoło rozlegało się górnicze „Szczęść Boże!”. Kiedy w 1996 r. z kopalnianych czeluści na powierzchnię wyjechał ostatni wózek węgla, zamilkł stukot windy, odeszli górnicy, znieruchomiało koło szybu wyciągowego, nastała cisza. Pozostali jedynie świadkowie historii i czasu: ogromne koło zamachowe nazwane w 1903 roku imieniem „Wanda.” Przejęcie w 2003 roku przez miasto Czeladź byłej kopalni „Saturn” stało się szansą na przywrócenie życia w obiektach dawnej kopalni, zwłaszcza w elektrowni, bowiem ten obiekt zachował się w najlepszym stanie. Najlepszym pomysłem na zagospodarowanie tego unikatowego w skali regionu obiektu było powołanie do życia galerii. Pracę i trud górników zastąpiła czerpiąca  z klimatu tego miejsca energia twórcza artystów.
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi ogłasza Konkurs Plastyczny pod patronatem Burmistrza Miasta Czeladź Teresy Kosmali adresowany do dzieci i młodzieży w 3 kategoriach wiekowych: dzieci w wieku 6-9 lat, dzieci w wieku 10-13 lat, młodzież w wieku 14-19 lat.
'''NA SZLAKU Zabytków techniki'''
Konkurs obejmuje następujące tematy:
Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia od 2010 r. znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W 2011r. po raz pierwszy w Galerii odbyło się Święto Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA, podczas którego miały miejsce: sesja popularno-naukowa, wystawa grafiki, koncerty, zajęcia plastyczne dla dzieci. Wydano również karty pocztowe i reprint „Kuriera Zachodniego z 1930 r., a Miasto Czeladź zostało uhonorowane przez Urząd Marszałkowski „Industriadowym sercem”.
1.Jesień w moim mieście- technika dowolna (farby, kredki, ołówek, papier kolorowy, plastelina itp.)-dzieci 6-9 lat
Po przeprowadzonej rewitalizacji i modernizacji w roku 2013 otworzył się nowy rozdział w życiu Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia, w prasie pojawiło się wiele barwnych opisów: „Perła Saturna”, „prawie jak z bajki”. Obiekt został uhonorowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Metropolii Górnośląskiej „Moje Miasto” nagrodą „SUPERJEDNOSTKA 2014” za najlepszą realizację w przestrzeni województwa śląskiego w 2013r. GSW Elektrownia została również doceniona przez internautów w konkursie na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego”, który organizowany był przez Zarząd Województwa Śląskiego pod patronatem Marszałka Województwa. 30 maja we wnętrzach Galerii odbył się koncert inaugurujący XV już edycję Festiwalu Ave Maria. Wykonawcami byli artyści związani z Polską Operą Kameralną kierowaną przez Kazimierza Kowalskiego. Natomiast czerwiec to kolejne spotkanie z INDUSTRIADĄ. Bogaty program imprezy obejmował pokazy tańca, sztuk walki, warsztaty plastyczne, chemiczne, wykłady, pokazy multimedialne, wystawy oraz koncerty muzyczne. Obecnie Galeria Elektrownia staje się centrum życia kulturalnego w Czeladzi, odwiedza ją również wielu turystów, w niezwykłych wnętrzach Galerii odbywają się wystawy, koncerty i warsztaty, od uroczystego otwarcia Galerii w listopadzie 2013r. odbyło się w jej wnętrzach ponad 40 imprez i przedsięwzięć kulturalnych.
2.Symbole wolności RP -technika dowolna jw.- dzieci 10-13 lat
3.Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia - architektoniczna perła Czeladzi – technika dowolna jw.- młodzież 14-19 lat
 
 
Kontakt do organizatora:
32 263 00 88
e-mail elektrownia@galeria-elektrownia.czeladz.pl
 
Zachęcamy do uczestnictwa.

Aktualna wersja na dzień 20:36, 29 paź 2014

Konkurs pod patronatem Burmistrza Miasta Czeladź Teresy Kosmali

KONKURS PLASTYCZNY POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA CZELADŹ TERESY KOSMALI'

Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi ogłasza Konkurs Plastyczny pod patronatem Burmistrza Miasta Czeladź Teresy Kosmali adresowany do dzieci i młodzieży w 3 kategoriach wiekowych: dzieci w wieku 6-9 lat, dzieci w wieku 10-13 lat, młodzież w wieku 14-19 lat. Konkurs obejmuje następujące tematy: 1.Jesień w moim mieście- technika dowolna (farby, kredki, ołówek, papier kolorowy, plastelina itp.)-dzieci 6-9 lat 2.Symbole wolności RP -technika dowolna jw.- dzieci 10-13 lat 3.Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia - architektoniczna perła Czeladzi – technika dowolna jw.- młodzież 14-19 lat


Kontakt do organizatora: 32 263 00 88 e-mail elektrownia@galeria-elektrownia.czeladz.pl

Zachęcamy do uczestnictwa.