Jerzy Talkowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 20: Linia 20:
}}
}}


Urodził się 28 września 1934 roku w Sosnowcu-Zagórzu. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej z roku 1952 i Akademii Ekonomicznej w Katowicach, gdzie studiował w latach 1952 – 1956, uzyskując dyplom magistra ekonomii, w specjalności ekonomiki hutnictwa. W latach 1956 – 1982 pracował w przemyśle hutniczym na stanowiskach kierowniczych (w latach 1956 -1962 w hucie „Ferrum” w Katowicach i w latach 1962 – 1982 w Hucie Bankowej w Dąbrowie Górniczej). W latach 1984 – 1990 był dyrektorem Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego w Bytomiu. Równolegle z zasadniczą pracą zawodową był przez ponad 40 lat nauczycielem średnich szkół zawodowych w Dąbrowie Górniczej
i poza nią.
W latach 70. XX wieku zaangażował się w działalność samorządową. Był radnym, wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Dąbrowie Górniczej. W latach 1982 – 1983 oraz w latach 1990 – 1991 i 2002 – 2006 pełnił funkcję prezydenta Dąbrowy Górniczej.
Był inicjatorem wielu przedsięwzięć na rzecz rozwoju infrastruktury komunalnej miasta i jego budownictwa mieszkaniowego, a przede wszystkim w dziedzinie rozwoju kultury i nauki. W roku 1982 powołał Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i dokonał pełnej modernizacji jego siedziby. Przeniósł również do nowego, gruntownie przebudowanego z obiektu Komitetu Miejskiego PZPR budynku, Miejską Bibliotekę Publiczną, uruchomił drugie w kraju  szkolne obserwatorium astronomiczne oraz powołał w Dąbrowie Górniczej Zagłębiowską Scenę Muzyczną i Orkiestrę Kameralną Zagłębia Dąbrowskiego. Z jego inspiracji i inicjatywy powstał Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, odbywający się od tego czasu corocznie, każdorazowo na inny zakres instrumentów. Odkrył i pozyskał dla miasta ponad dwadzieścia starodruków, pochodzących z lat 1530 – 1786.
Utworzył w ramach Muzeum Miejskiego „Sztygarka” miejską Galerię Zasłużonych Dąbrowian (25 portretów) Był inicjatorem i realizatorem wspólnie z Sosnowcem I i II Kongresu Kultury Zagłębia, a także powołał w roku 1982 Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia, które w następnych latach przekształciło się
w Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego i  które istnieje do dziś i nadal dynamicznie się rozwija, doprowadził do utworzenia w Dąbrowie Górniczej Szkoły Muzycznej I stopnia. Za swoją wszechstronną działalność zawodową, społeczną, samorządową oraz  w dziedzinie rozwoju kultury uhonorowany został szeregiem prestiżowych odznaczeń, a przede wszystkim Srebrnym, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotą Odznaką Ministerstwa Budownictwa. Odznaczony również został Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Posiada najwyższe odznaczenia Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego, Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Towarzystwa Naukowego Organizacji I Kierownictwa.
Od kilkudziesięciu lat zajmuje się historia Zagłębia Dąbrowskiego oraz turystyką i ekologią Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pisząc na ten temat liczne artykuły. Nigdy nie należał do jakiejkolwiek partii politycznej, ani też do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Zainteresowania: turystyka, ekologia, historia sztuki, literatura piękna, socjologia i psychologia oraz prakseologia, heurystyka i naukowa organizacja pracy.





Wersja z 09:17, 25 kwi 2014

Zagłębiowskie Biogramy
Jerzy Talkowski
Imię i nazwisko Jerzy Talkowski
Data i miejsce urodzenia ??? ???
?
Zawód ?
Odznaczenia
?


Urodził się 28 września 1934 roku w Sosnowcu-Zagórzu. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej z roku 1952 i Akademii Ekonomicznej w Katowicach, gdzie studiował w latach 1952 – 1956, uzyskując dyplom magistra ekonomii, w specjalności ekonomiki hutnictwa. W latach 1956 – 1982 pracował w przemyśle hutniczym na stanowiskach kierowniczych (w latach 1956 -1962 w hucie „Ferrum” w Katowicach i w latach 1962 – 1982 w Hucie Bankowej w Dąbrowie Górniczej). W latach 1984 – 1990 był dyrektorem Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego w Bytomiu. Równolegle z zasadniczą pracą zawodową był przez ponad 40 lat nauczycielem średnich szkół zawodowych w Dąbrowie Górniczej i poza nią.

W latach 70. XX wieku zaangażował się w działalność samorządową. Był radnym, wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Dąbrowie Górniczej. W latach 1982 – 1983 oraz w latach 1990 – 1991 i 2002 – 2006 pełnił funkcję prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Był inicjatorem wielu przedsięwzięć na rzecz rozwoju infrastruktury komunalnej miasta i jego budownictwa mieszkaniowego, a przede wszystkim w dziedzinie rozwoju kultury i nauki. W roku 1982 powołał Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i dokonał pełnej modernizacji jego siedziby. Przeniósł również do nowego, gruntownie przebudowanego z obiektu Komitetu Miejskiego PZPR budynku, Miejską Bibliotekę Publiczną, uruchomił drugie w kraju szkolne obserwatorium astronomiczne oraz powołał w Dąbrowie Górniczej Zagłębiowską Scenę Muzyczną i Orkiestrę Kameralną Zagłębia Dąbrowskiego. Z jego inspiracji i inicjatywy powstał Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, odbywający się od tego czasu corocznie, każdorazowo na inny zakres instrumentów. Odkrył i pozyskał dla miasta ponad dwadzieścia starodruków, pochodzących z lat 1530 – 1786.

Utworzył w ramach Muzeum Miejskiego „Sztygarka” miejską Galerię Zasłużonych Dąbrowian (25 portretów) Był inicjatorem i realizatorem wspólnie z Sosnowcem I i II Kongresu Kultury Zagłębia, a także powołał w roku 1982 Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia, które w następnych latach przekształciło się w Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego i które istnieje do dziś i nadal dynamicznie się rozwija, doprowadził do utworzenia w Dąbrowie Górniczej Szkoły Muzycznej I stopnia. Za swoją wszechstronną działalność zawodową, społeczną, samorządową oraz w dziedzinie rozwoju kultury uhonorowany został szeregiem prestiżowych odznaczeń, a przede wszystkim Srebrnym, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotą Odznaką Ministerstwa Budownictwa. Odznaczony również został Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Posiada najwyższe odznaczenia Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego, Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Towarzystwa Naukowego Organizacji I Kierownictwa.

Od kilkudziesięciu lat zajmuje się historia Zagłębia Dąbrowskiego oraz turystyką i ekologią Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pisząc na ten temat liczne artykuły. Nigdy nie należał do jakiejkolwiek partii politycznej, ani też do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zainteresowania: turystyka, ekologia, historia sztuki, literatura piękna, socjologia i psychologia oraz prakseologia, heurystyka i naukowa organizacja pracy.