Piliczanka Pilica: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
 
(Nie pokazano 35 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 3: Linia 3:
| grafika =
| grafika =
| data powstania = [[1986]]  
| data powstania = [[1986]]  
| poprzednie nazwy = [[1949-1960 LZS Pilica]]
| poprzednie nazwy = [[LZS Pilica 1949-1960]]
| barwy = ....
| barwy = ....
| adres = ul.???, 42-436 [[Pilica]]
| adres = ul. Zamkowa 4, 42-436 [[Pilica]]
| stadion = ul. 17-go Stycznia 2, 42-436 [[Pilica]]
| stadion = ul. 17-go Stycznia 2, 42-436 [[Pilica]]
| hala sportowa =  
| hala sportowa = brak
| sekcje sportowe = piłka nożna, ...
| sekcje sportowe = piłka nożna oraz sekcje nieistniejące: tenis stołowy
| stronawww=  
| strona www =  
}}
}}


Gminno Miejski Ludowy Klub Sportowy Piliczanka Pilica – klub sportowy
'''Gminno Miejski Ludowy Klub Sportowy Piliczanka Pilica – klub sportowy'''


===LATA TRZYDZIESTE – 1960 R.===
=HISTORIA KLUBU=
Pierwsze wzmianki o powstaniu klubu sportowego w Pilicy datują się na koniec lat 30-tych XX wieku, lecz brak jakichkolwiek bliższych danych. Nawet jeśli istniał i działał wtedy jakiś klub sportowy to jego drużyny nie uczestniczyły w regularnych rozgrywkach, a jedynie co najwyżej rozgrywały mecze towarzyskie. Pewnym jest natomiast informacja, że 28 czerwca 1939 r. Rada Gminy w Pilicy wyraziła zgodę na przeznaczenie gminnych gruntów pod budowę boiska sportowego w Pilicy i ponieważ plac ten był za mały również na odkupienie od miejscowego dziedzica Kazimierza Arkuszewskiego sąsiedniego terenu by bosko sportowe mogło powstać.


W czasie II wojny światowego i niemieckiej okupacji (XI.1939-I.1945) Polacy nie mogli uprawiać sportu. Jednak zdarzało się, że czasem miejscowe władze niemieckie wyrażały zgodę na pojedyncze mecze. Są przekazy o meczu drużyny z Pilicy z żołnierzami Wermachtu, w którym pilickiej bramki bronił bramkarz Krzyk przedwojenny reprezentant Polski broniący przed 1939 r. bramki Brygady Częstochowa, który wtedy mieszkał w Porębie k. Zawiercia. W sierpniu 1943 r. odbył się natomiast mecz pomiędzy Pilicą i Słomnikami wygrany 7-0 przez drużynę ze Słomnik. Mecze te odbywały się na boisku położonym na łąkach pomiędzy pałacem Arkuszewskiego, a majątkiem Owczarnia.
'''LATA TRZYDZIESTE 1960 R.'''


Po wojnie w 1948 lub 1949 r. w Pilicy powstał Ludowy Zespół Sportowy prowadzący sekcję piłki nożnej. Znajduje się on w spisie LZS-ów powiatu olkuskiego z 1949 roku. Wybudowano też boisko sportowe przy ul. Mickiewicza koło mleczarni. Piłkarze piliccy grali w Klasie C i B lub od razu w Klasie B. Nie ma ten temat szerszych informacji, jedynie potwierdzona jest gra LZS Pilica w Klasie B w 1956 roku. Prezesem LZS był wówczas Pan Różewicz (księgowy z przedwojennym wykształceniem), który klubowi poświęcał wiele serca i czasu. Po 1957 r. działalność LZS Pilica zaczęła podupadać i w 1959 lub 1960 roku zaprzestał on działalności, ponieważ nie ma go już w spisie LZS-ów powiatu olkuskiego z 1960 roku. Przyczyn było kilka, ale najważniejsze z nich to: powstanie klubu w Wierbce który finansowały tamtejsze zakłady sprzętu oświetleniowego i „podebrał” on piłkarzy z Pilicy, sprzedaż terenu, gdzie było boisko przez Wspólnotę Leśno-Gruntową na rzecz mleczarni, która się rozbudowywała. Co prawda Zarząd Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej obiecał budowę boiska w innym miejscu, ale obietnicy nie dotrzymał. Gasł też zapał niektórych do gry, bowiem część zespołu stanowili uczniowie szkół średnich Zawiercia i Zagłębia i studenci, co powodowało, że mogli jedynie grać w niedzielę w meczach, a nie mogli w uczestniczyć w treningach w dni robocze. Wielkim wydarzeniem tamtego czasu w Pilicy był w 1958 roku mecz towarzyski LZS Pilica z Wisłą Kraków przegrany przez piliczan 2-6.
Pierwsze wzmianki o powstaniu klubu sportowego w Pilicy datują się na lata 30-te XX wieku, lecz brak jakichkolwiek bliższych danych. Nawet jeśli istniał i działał wtedy jakiś klub sportowy to jego drużyny nie uczestniczyły w regularnych rozgrywkach, a jedynie co najwyżej rozgrywały mecze towarzyskie. Pewnym jest natomiast informacja, że 28 czerwca 1939 r. Rada Gminy w Pilicy wyraziła zgodę na przeznaczenie gminnych gruntów pod budowę boiska sportowego w Pilicy i ponieważ plac ten był za mały również na odkupienie od miejscowego dziedzica Kazimierza Arkuszewskiego sąsiedniego terenu by bosko sportowe mogło powstać. Chodziło o modernizację i powiększenie istniejącego boiska na łąkach dziedzica Arkuszewskiego pomiędzy jego pałacem, a majątkiem Owczarnia.


===OD 1986 ROKU===
W czasie II wojny światowej i niemieckiej okupacji (XI.1939-I.1945) Polacy nie mogli uprawiać sportu. Jednak zdarzało się, że czasem miejscowe władze niemieckie wyrażały zgodę na pojedyncze mecze. Są przekazy o meczu drużyny z Pilicy z żołnierzami Wermachtu, w którym pilickiej bramki bronił bramkarz Krzyk – przedwojenny reprezentant Polski broniący przed 1939 r. bramki Brygady Częstochowa, który wtedy mieszkał w Porębie k. Zawiercia. 29 sierpnia 1943 r. odbył się natomiast mecz pomiędzy Pilicą i Słomnikami wygrany 7-0 przez drużynę ze Słomnik. W maju 1944 r. w Pilicy drużyna złożona z piłkarzy-uciekinierów z Zagłębia i Zawiercia w której grał przedwojenny bramkarz reprezentacji Polski – Krzyk pokonała 3-1 Przebój Wolbrom. Mecze te odbywały się na boisku położonym na łąkach pomiędzy pałacem Arkuszewskiego, a majątkiem Owczarnia.


Dopiero w 1986 r. podjęto działania na rzecz reaktywowania klubu. Wówczas powstała LZS Piliczanka Pilica prowadząca sekcję piłki nożnej. W czynie społecznym pilicka młodzież z pomocą władz gminnych i miejscowych przedsiębiorstw w miejscu śmietniska i bagien wybudowała oraz ogrodziła boisko sportowe usytuowane koło szkoły, które do dziś stało się kameralnym i ładnym stadionem. Piłkarze piliccy zostali w 1986 r. zgłoszeni do olkuskiej Klasy C, ale z uwagi na bardzo dobre występy i wysoko poziom organizacyjny po rundzie jesiennej zostali przesunięci do Klasy B i zajęli w niej 6 miejsce. Od tej pory piłkarze Piliczanki powoli, ale systematycznie pięli się w górę. W 1990 r. wywalczyli awans do Klasy A. Co prawda w 2003 roku spadli (jedyny raz w swojej historii) do Klasy B, ale po roku wrócili w szeregi A-klasowców, z której w 2009 roku awansowali do Klasy Okręgowej (grupa wadowicka, a od 2011 r. po reorganizacji grupa krakowska), gdzie grają do dziś. Doszło też do małej zmiany nazwy klubu. Z LZS "Piliczanka" Pilica stał się Gminno Miejski Ludowy Klub Sportowy "Piliczanka" Pilica dla podkreślenia, że jest klubem nie tylko miasta Pilica, ale całej pilickiej gminy. W 2008 roku doszło do fuzji, a w zasadzie wchłonięcia Huraganu Kocikowa i i od tej pory istnieje na stałe drużyna rezerwowa Piliczanki, która swe mecze rozgrywa w Kocikowej.
Po wojnie w 1948 lub 1949 r. w Pilicy powstał Ludowy Zespół Sportowy prowadzący sekcję piłki nożnej. Znajduje się on w spisie LZS-ów powiatu olkuskiego z 1949 roku. Wybudowano też boisko sportowe przy ul. Mickiewicza koło mleczarni, którego uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca 1949 roku. Oprócz boiska do piłki nożnej znajdowało się tam także boisko do siatkówki i skocznia do skoku w dal. Piłkarze piliccy grali w Klasie C i B lub od razu w Klasie B. Nie ma ten temat szerszych informacji, jedynie potwierdzona jest gra LZS Pilica w Klasie B w 1953 i 1956 roku. Prezesem LZS był wówczas Pan Różewicz (księgowy z przedwojennym wykształceniem), który klubowi poświęcał wiele serca i czasu. Kolejnymi prezesami LZS-u byli: Lucjan Pietruszka, Alojzy Nitecki. Buty piłkarzom reperowali szewcy-miłośnicy futbolu: bracia Kasperowiczowie. W 1949 roku barw Piliczanki bronili między innymi: Stanisław Liberski, Kazimierz Oruba, Grzegorz Mironowicz, Adrian Chmielewski, Jan Mironowicz, Maciej Cembrzyński, Marcin Latacz, Janusz Szczerbiński.


Wspomnieć trzeba o Stanisławie Stolarskim – bramkarzu wychowanku Huraganu Kocikowa, który potem grał w Piliczance, a później w III-cio i II-go ligowym Przeboju Wolbrom. Duży udział w sukcesach Piliczanki mieli znani w regionie trenerzy: Paweł Neter – w przeszłości wyróżniający się piłkarz Przeboju Wolbrom i RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza, Zbigniew Sołtysik i Andrzej Lenartowicz – kiedyś piłkarze i trenerzy Warty Zawiercie.
Po 1957 r. działalność LZS Pilica zaczęła podupadać i w 1959 lub 1960 roku zaprzestał on działalności, ponieważ nie ma go już w spisie LZS-ów powiatu olkuskiego z 1960 roku. Przyczyn było kilka, ale najważniejsze z nich to: powstanie klubu w Wierbce który finansowały tamtejsze zakłady sprzętu oświetleniowego i „podebrał” on piłkarzy z Pilicy, sprzedaż terenu, gdzie było boisko przez Wspólnotę Leśno-Gruntową na rzecz mleczarni, która się rozbudowywała. Co prawda Zarząd Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej obiecał budowę boiska w innym miejscu, ale obietnicy nie dotrzymał. Gasł też zapał niektórych do gry, bowiem część zespołu stanowili uczniowie szkół średnich Zawiercia i Zagłębia oraz studenci, co powodowało, że mogli jedynie grać w niedzielę w meczach, a nie mogli w uczestniczyć w treningach w dni robocze. Wielkim wydarzeniem tamtego czasu w Pilicy był w 1958 roku mecz towarzyski LZS Pilica z oldboyami Wisły Kraków. Prawdopodobnie padł w nim remis 3-3, ale inny przekaz mówi o jego przegraniu przez piliczan 2-6. Rokrocznie odbywały się też mecze Oldboye LZS Pilica kontra aktualny zespół seniorów LZS Pilica. Ponieważ nie było klubu w Pilicy to około 1967-1968 roku boisko przy ul. Mickiewicza zostało zlikwidowane, bowiem na jego terenie rozbudowała się mleczarnia.


===SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ===
W dekadzie lat 50-tych barw LZS Pilica bronili: Stefan i Zdzisław Liberscy, Kazimierz i Józef Janusowie, Stanisław Kubicki, Alojzy Gajda, Ryszard i Zdzisław Rybczyńscy, Józef Spiechowicz, Grzegorz, Jan, Włodzimierz Mironowiczowie, Janusz Szczerbiński, Marian Latacz, Henryk Musialski, Stanisław Mendak, Zygmunt Śpiewakowski, Kazimierz Oruba, Maciej Cembrzyński, Tadeusz Staśko, Stefan Firek, Alojzy Nitecki, bracia Adamscy.
 
'''OD 1986 ROKU'''
 
Dopiero w 1986 r. podjęto działania na rzecz reaktywowania klubu. Inicjatorami byli: Stanisław Iskierka, Wojciech Mucha, Tomasz Karpała. Inicjatywę poparł Henryk Goncerz - ówczesny I sekretarz KG PZPR, który potem został prezesem honorowym klubu. Wówczas powstała LZS Piliczanka Pilica prowadząca sekcję piłki nożnej. Nowy klub zasiliło kilku piłkarzy Pilicy Wierbki mających za sobą grę w Klasie Okręgowej i Terenowej. W czynie społecznym pilicka młodzież z pomocą władz gminnych i miejscowych przedsiębiorstw w miejscu śmietniska i bagien wybudowała oraz ogrodziła boisko sportowe usytuowane koło szkoły, które do dziś stało się kameralnym i ładnym stadionem. Prezesami Piliczanki byli kolejno: Stanisław Dygas, Marek Pasierb, Jarosław Błażkiewicz, Stanisław Iskierka, Henryk Pietryga, Stanisław Myca, Szymon Goncerz. Zakupiono stroje: czerwone koszulki, spodenki brązowe, a potem czarne oraz zielono-białe getry.
 
Pierwszym meczem po reaktywacji klubu był wyjazdowy towarzyski pojedynek z Huraganem Kocikowa przegrany przez Piliczankę 0-3. Piłkarze z Pilicy zostali w 1986 r. zgłoszeni do olkuskiej Klasy C. Po rundzie jesiennej w tabeli prowadzili bez straty punktu wygrywając wszystkie mecze, ale tylko 2 na boisku - oba na wyjazdach: 3-0 z LZS Osiek i 1-0 z Trzema Koronami Żarnowiec. Pozostałe mecze Piliczanka wygrała walkowerem, bowiem jej rywale nie przyjechali do Pilicy lub jak Zryw Kamienna Góra nie wyszli na boisko u siebie. W związku z wycofaniem się po rundzie jesiennej w sezonie 1986/1987 z Klasy B grupy I [[Olimpia Domaniewice|Olimpii Domaniewice]] Zarząd Piliczanki Pilica wystąpił z wnioskiem do Podokręgu Olkusz o przesuniecie do Klasy B od rundy wiosennej 1986/1987 Piliczanki Pilica w miejsce Olimpii Domaniewice do czego przychyliły się władze Podokręgu. Piliczanka miała potencjał sportowy i organizacyjny, bowiem po przesunięciu do Klasy B wystawiła również drużynę juniorów w przedmeczach Klasy B. Olimpia Domaniewice jesienią zdobyła w Klasie B tylko 3 pkt. Piliczanka przejęła jej dorobek punktowy i bramkowy zajmując w końcowej tabeli Klasy B 6 miejsce na 10 drużyn (sezon 1986/1987) sama zdobywając 14 punktów w 9 wiosennych meczach na co złożyły się 5 zwycięstw i 4 remisy, czyli Piliczanka nie przegrała meczu w tej rundzie. W tymże sezonie 1986/1987 Piliczankę dookoptowano do rozgrywek Pucharu Polski, w których z IV rundzie na szczebli podokręgu ulegli u siebie 1-3 Przebojowi Wolbrom grającemu wówczas w Klasie Terenowej, czyli 3 poziomy wyżej. W kolejnym sezonie 1987/1988 w Klasie B Piliczanka zajęła 4 miejsce, ale przez 6 meczy była niepokonana i razem z sezonem 1986/1987 dało to 24 mecze bez porażki w tym 15 w Klasie B. Piliczanka przegrało dopiero w meczu VIII kolejki na wyjeździe 0-3 z Pilicą Ib Wierbka, czyli z lokalnym rywalem.
 
Pierwszym trenerem Piliczanki był Wojciech Mucha, a potem w sezonie 1987/1988 trenerem zespołu seniorów był p. Mironowicz. Od tej pory piłkarze Piliczanki powoli, ale systematycznie pięli się w górę. W sezonie 1989/1990 r. wywalczyli awans do Klasy A. Zajmowali w niej miejsca w dolnej połowie tabeli, a w sezonie 1998/1999 zajęli 3 miejsce w Klasie A. Kolejne lata były słabsze, aż w w 2003 roku spadli (jedyny raz w swojej historii) z niej do Klasy B, ale po roku w sezonie 2003/2004 wrócili (jako vicemistrz grupy II Klasy B po wygranych barażach z vicemistrzem grupy I Klasy B - Bukowianką Bukowno 6-1, 1-3) w szeregi A-klasowców. W tamtym okresie do czołowych graczy Piliczanki zaliczani byli: Robert Duch, Andrzej Całek, Piotr Drozdowski, Wojciech Goncerz, Bogusław Goncerz, Robert Krukowiecki, Zając.
 
Tym razem w Klasie A Piliczanka zaliczała się do czołowych ekip. Dwa razy 5 miejsce (2004/2005, 2005/2006), potem dwa razy vicemistrzostwo Klasy A (2006/2007, 2007/2008), aż wreszcie w sezonie 2008/2009 Piliczanka awansowała do Ligi Okręgowej (grupa wadowicka, a od 2011 r. po reorganizacji grupa krakowska), gdzie gra do dziś.
Kadrę Piliczanki, która wywalczyła awans do Ligi Okręgowej stanowili:
bramkarze: S. Solarski, M. Kantor, M. Kowalik
Obrońcy: G. Jurczyk, P. Kazior, A. Mrówka, K. Osmenda, D. Trólka, K. Ziaja.
Obrońcy/pomocnicy: G. Broczkowski, P. Chrząstowski, B. Goncerz, D. Grabowski, M. Olszewski, D. Rybczyński, M. Węglarz.
Pomocnicy: M. Demarczyk, M. Wolnik, S. Staśko, K. Węglarz, K. Kowalczyk, G. Zasuń, T. Kordys.
Napastnicy: Łukasz Domagała, Adam Dudkiewicz
 
Największym sukcesem w "okręgówce" było zajęcie 2 miejsca w sezonie 2013/2014 oraz 4 miejsca w sezonie 2021/2022.
 
Trenerami Piliczanki od lat 90-tych XX wieku byli kolejno: Władysław Błażkiewicz z Będzina, p. Habrzyk z Zawiercia, Andrzej Michalik z Zawiercia (I drużyna + trampkarze), Tomasz Karpała, Andrzej Lenartowicz z Zawiercia (sezon 1998/1999), ponownie Tomasz Karpała, p. Krasucki,Marek Dudek, Łukasz Błażkiewicz, Dariusz Kurek, Okularczyk, ponownie Dariusz Kurek, Paweł Neter z Wolbromia, za którego kadencji Piliczanka awansowała do „okręgówki” i osiągnęła największe sukcesy, potem Jarosław Rak – w przeszłości piłkarz II-go i III-cio ligowych: Przeboju Wolbrom i Zagłębia Sosnowiec, Grzegorz Jurczyk.
 
W 1999 roku doszło też do małej zmiany nazwy klubu. Z Ludowego Zespołu Sportowego "Piliczanka" Pilica stał się Gminno Miejski Ludowy Klub Sportowy "Piliczanka" Pilica dla podkreślenia, że jest klubem nie tylko miasta Pilica, ale całej pilickiej gminy. W 2008 roku doszło do fuzji, a w zasadzie wchłonięcia Huraganu Kocikowa i od tej pory istnieje na stałe drużyna rezerwowa Piliczanki, która swe mecze rozgrywa w Kocikowej.
Drużyna rezerwowa pierwszy raz zaistniała przez chwilę w olkuskiej Klasie B w rundzie wiosennej sezonu 1992/1993 (po wycofanym Strumyku Zarzecze) i w kolejnym sezonie 1992/1993. Potem już jak wspomniano powyżej rezerwy regularnie grały od sezonu 2009/2010 w olkuskiej Klasie B. W sezonie 2012/2013 rezerwy Piliczanki uzyskały awans do Klasy A. Po 5 latach gry w niej w sezonie (2017/2018) nastąpił ich spadek do Klasy B. Co prawda w sezonie 2018/2019 jako vicemistrz grupy I Klasy B przegrywają baraże o awans do Klasy A z Błyskiem Zederman (14 zespół Klasy A) 2-1 i 0-3, ale udaje się wrócić rezerwom Piliczanki do Klasy A w sezonie 2020/2021.
 
Od początku istnienia Piliczanki tj. od 1986 roku istnieją drużyny juniorów i trampkarzy, a od wielu lat także niższe grupy wiekowe.
 
Wspomnieć trzeba o Stanisławie Stolarskim – bramkarzu wychowanku Huraganu Kocikowa, który potem grał w Piliczance, a później w III-cio i II-go ligowym Przeboju Wolbrom. Natomiast piłkarze Piliczanki: Piotr Drozdowski, Robert Krukowiecki i Zając grali potem z powodzeniem w Warcie Zawiercie, a Robert Duch i Wojciech Goncerz zasilili juniorów GKS Katowice.
Duży udział w sukcesach Piliczanki mieli znani w regionie trenerzy: Paweł Neter – w przeszłości wyróżniający się piłkarz Przeboju Wolbrom i RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza, Zbigniew Sołtysik i Andrzej Lenartowicz – kiedyś piłkarze i trenerzy Warty Zawiercie.
 
=SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ=
 
==Sezony piłkarskie==
UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Piliczanki oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.
UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Piliczanki oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.


===Lata 1945-1960===
===LATA 1945-1960===
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
Linia 54: Linia 85:
|-
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1953|'''1953''']]
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1953|'''1953''']]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Klasa B Kraków, grupa olkuska - Sezon 1953]]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Klasa B Kraków, grupa olkuska - Sezon 1953]] (5)
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|?/?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
Linia 84: Linia 115:
|-
|-
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1956|'''1956''']]
| ALIGN=center|[[Przebój Wolbrom (piłka nożna) - Sezon 1956|'''1956''']]
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa B 1956 grupa Olkusz]]
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa B 1956 grupa Olkusz]] (5)
| ALIGN=center|?/6
| ALIGN=center|?/6
| ALIGN=center|10
| ALIGN=center|10
Linia 133: Linia 164:
|}
|}


===Lata 1986 - 2000===
===Lata 1986 - 2000 - PIERWSZA DRUŻYNA===
 
===PIERWSZA DRUŻYNA===


{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
Linia 150: Linia 179:
! WIDTH=5%|BRAMKI (-)
! WIDTH=5%|BRAMKI (-)
! WIDTH=28%|UWAGI
! WIDTH=28%|UWAGI
|- BGCOLOR=#94BE7E
| ALIGN=center|[[Przemsza Siewierz (piłka nożna) - Sezon 1986/1987|'''1986/1987 - runda jesienna''']]
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa C 1986/1987 grupa Olkusz]] (8)
| ALIGN=center|1/?
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|Piliczanka rozpoczęła sezon 1986/1987 w Klasie C Olkusz. Po rundzie jesiennej zajmowała 1 miejsce wygrywając wszystkie mecze. Została przeniesiona do Klasy B w miejsce [[Olimpia Domaniewice|Olimpii Domaniewice]], która wycofała się z rozgrywek Klasy B po rundzie jesiennej.


|-
|-
| ALIGN=center|[[Przemsza Siewierz (piłka nożna) - Sezon 1986/1987|'''1986/1987''']]
| ALIGN=center|[[Przemsza Siewierz (piłka nożna) - Sezon 1986/1987|'''1986/1987 - runda wiosenna''']]
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa B 1986/1987 grupa I Olkusz]]  (7)
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa B 1986/1987 grupa I Olkusz]]  (7)
| ALIGN=center|6/10
| ALIGN=center|6/10
| ALIGN=center|18
| ALIGN=center|18 (9)
| ALIGN=center|17
| ALIGN=center|17 (14)
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|6 (5)
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|5 (4)
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|7 (0)
| ALIGN=center|26
| ALIGN=center|26 (19)
| ALIGN=center|42
| ALIGN=center|42 (12)
| ALIGN=center|Piliczanka rozpoczęła sezon 1986/1987 w Klasie C Olkusz, ale z uwagi na olbrzymią przewagę nad rywalami po rundzie jesiennej została przeniesiona do Klasy B w miejsce Olimpii Domaniewice, która wycofała się z rozgrywek Klasy B.
| ALIGN=center|Piliczanka rozpoczęła sezon 1986/1987 w Klasie C Olkusz. Po rundzie jesiennej zajmowała 1 miejsce wygrywając wszystkie mecze. Została przeniesiona do Klasy B w miejsce [[Olimpia Domaniewice|Olimpii Domaniewice]], która wycofała się z rozgrywek Klasy B po rundzie jesiennej przejmując jej dorobek punktowy i bramkowy. W nawiasach podano dorobek Piliczanki w rundzie wiosennej.


|-
|-
Linia 170: Linia 212:
| ALIGN=center|16
| ALIGN=center|16
| ALIGN=center|20
| ALIGN=center|20
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|8
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|4
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|4
| ALIGN=center|28
| ALIGN=center|28
| ALIGN=center|22
| ALIGN=center|20
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


Linia 334: Linia 376:
|}
|}


===Lata 1986 - 2000===
===LATA 1986 - 2000 - DRUGA DRUŻYNA===
 
===DRUGA DRUŻYNA===


{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
Linia 535: Linia 575:
|}
|}


===Lata 2000 - 2018===
===LATA 2000 - 2020 - PIERWSZA DRUŻYNA===
 
===PIERWSZA DRUŻYNA===
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
Linia 710: Linia 748:
|-
|-
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2012/2013|'''2012/2013''']]
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2012/2013|'''2012/2013''']]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2012/2013|Liga Okręgowa (Kraków I)]]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2012/2013|Liga Okręgowa (Kraków I)]] (6)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|6/17
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|32
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|48
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|12
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|12
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|8
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|48
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|36
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


|-
|-
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2013/2014|'''2013/2014''']]
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2013/2014|'''2013/2014''']]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2013/2014|Liga Okręgowa (Kraków I)]]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2013/2014|Liga Okręgowa (Kraków I)]] (6)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|2/13
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|24
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|46
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|14
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|6
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|4
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|57
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|35
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


|-
|-
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2014/2015|'''2014/2015''']]
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2014/2015|'''2014/2015''']]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2014/2015|Liga Okręgowa (Kraków I)]]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2014/2015|Liga Okręgowa (Kraków I)]] (6)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|10/14
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|26
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|35
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|9
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|8
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|9
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|47
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|52
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


Linia 788: Linia 826:
|-
|-
| ALIGN=center|[[Piliczanka Pilica (piłka nożna) - Sezon 2018/2019|'''2018/2019''']]
| ALIGN=center|[[Piliczanka Pilica (piłka nożna) - Sezon 2018/2019|'''2018/2019''']]
| ALIGN=center|
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2018/2019]] (6)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|8/14
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|26
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|33
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|9
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|6
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|11
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|42
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|44
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


|-
|-
| ALIGN=center|[[Piliczanka Pilica (piłka nożna) - Sezon 2019/2020|'''2019/2020''']]
| ALIGN=center|[[Piliczanka Pilica (piłka nożna) - Sezon 2019/2020|'''2019/2020''']]
| ALIGN=center|
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2019/2020]] (6)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|7/14
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|13
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|19
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|5
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|4
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|4
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|21
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|18
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|Z uwagi na ogólnoświatową pandemię COVID-19 rozgrywki zostały przerwane po rundzie jesiennej i uznane za zakończone.
|}
|}


===Lata 2000 - 2018===
===LATA 2000 - 2020 - DRUGA DRUŻYNA===
 
===DRUGA DRUŻYNA===
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
Linia 986: Linia 1022:
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


|-
|- BGCOLOR=#94BE7E
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2012/2013|'''2012/2013''']]
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2012/2013|'''2012/2013''']]
| ALIGN=center|
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa B 2012/2013 grupa I Olkusz]] (8)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|1/19
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|16
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|37
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|12
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|1
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|3
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|72
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|20
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|AWANS DO KLASY A OLKUSZ


|-
|-
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2013/2014|'''2013/2014''']]
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2013/2014|'''2013/2014''']]
| ALIGN=center|
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa A 2013/2014 grupa Olkusz]] (7)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|4/16
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|30
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|50
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|16
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|2
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|12
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|68
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|62
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


|-
|-
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2014/2015|'''2014/2015''']]
| ALIGN=center|[[Przemsza Klucze (piłka nożna) - Sezon 2014/2015|'''2014/2015''']]
| ALIGN=center|
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa A 2014/2015 grupa Olkusz]] (7)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|11/16
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|30
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|34
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|10
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|4
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|16
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|47
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|77
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-


Linia 1063: Linia 1099:
| ALIGN=center|87
| ALIGN=center|87
| ALIGN=center|SPADEK DO KLASY B OLKUSZ
| ALIGN=center|SPADEK DO KLASY B OLKUSZ
|- BGCOLOR=#ffff55
| ALIGN=center|[[Piliczanka Pilica (piłka nożna) - Sezon 2018/2019|'''2018/2019''']]
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa B 2018/2019 grupa I Olkusz]] (8)
| ALIGN=center|2/6
| ALIGN=center|20
| ALIGN=center|49
| ALIGN=center|16
| ALIGN=center|1
| ALIGN=center|3
| ALIGN=center|59
| ALIGN=center|21
| ALIGN=center|UDZIAŁ W BARAŻACH O GRĘ W KLASIE A OLKUSZ z 14-tą drużyną Klasy A: Błyskiem Zederman 2-1, 0-3


|-
|-
| ALIGN=center|[[Piliczanka Pilica (piłka nożna) - Sezon 2018/2019|'''2018/2019''']]
| ALIGN=center|[[Piliczanka Pilica (piłka nożna) - Sezon 2019/2020|'''2019/2020''']]
| ALIGN=center|
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa B 2019/2020 grupa I Olkusz]] (8)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|2/8
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|10
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|21
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|6
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|3
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|1
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|37
| ALIGN=center|17
| ALIGN=center|Z uwagi na ogólnoświatową pandemię COVID-19 rozgrywki zostały przerwane po 10 kolejce i uznane za zakończone.
|}
 
=== OD 2020 ROKU - PIERWSZA DRUŻYNA===
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
 
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
! WIDTH=8%|SEZON
! WIDTH=30%|POZIOM ROZGRYWKOWY
! WIDTH=5%|MIEJSCE
! WIDTH=5%|MECZE
! WIDTH=5%|PUNKTY
! WIDTH=5%|Z
! WIDTH=5%|R
! WIDTH=5%|P
! WIDTH=5%|BRAMKI (+)
! WIDTH=5%|BRAMKI (-)
! WIDTH=28%|UWAGI
 
|-
| ALIGN=center|[[Tęcza Błędów (piłka nożna) - Sezon 2020/2021|'''2020/2021''']]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2020/2021]] (6)
| ALIGN=center|9/15
| ALIGN=center|28
| ALIGN=center|35
| ALIGN=center|10
| ALIGN=center|5
| ALIGN=center|13
| ALIGN=center|40
| ALIGN=center|43
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|-
| ALIGN=center|[[Tęcza Błędów (piłka nożna) - Sezon 2021/2022|'''2021/2022''']]
| ALIGN=center|[[Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2021/2022]] (6)
| ALIGN=center|4/14
| ALIGN=center|26
| ALIGN=center|53
| ALIGN=center|16
| ALIGN=center|5
| ALIGN=center|5
| ALIGN=center|62
| ALIGN=center|23
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|}
=== LATA OD 2020 ROKU - DRUGA DRUŻYNA===
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
! WIDTH=8%|SEZON
! WIDTH=30%|POZIOM ROZGRYWKOWY
! WIDTH=5%|MIEJSCE
! WIDTH=5%|MECZE
! WIDTH=5%|PUNKTY
! WIDTH=5%|Z
! WIDTH=5%|R
! WIDTH=5%|P
! WIDTH=5%|BRAMKI (+)
! WIDTH=5%|BRAMKI (-)
! WIDTH=28%|UWAGI
|- BGCOLOR=#94BE7E
| ALIGN=center|[[Tęcza Błędów (piłka nożna) - Sezon 2020/2021|'''2020/2021''']]
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa B 2020/2021 grupa Olkusz]] (8)
| ALIGN=center|2/12
| ALIGN=center|22
| ALIGN=center|51
| ALIGN=center|69
| ALIGN=center|3
| ALIGN=center|3
| ALIGN=center|88
| ALIGN=center|28
| ALIGN=center|AWANS DO KLASY A OLKUSZ


|-
|-
| ALIGN=center|[[Piliczanka Pilica (piłka nożna) - Sezon 2019/2020|'''2019/2020''']]
| ALIGN=center|[[Tęcza Błędów (piłka nożna) - Sezon 2021/2022|'''2021/2022''']]
| ALIGN=center|
| ALIGN=center|[[Piłka Nożna Klasa A 2021/2022 grupa Olkusz]] (7)
| ALIGN=center|?
| ALIGN=center|5/15
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|28
| ALIGN=center|45
| ALIGN=center|13
| ALIGN=center|6
| ALIGN=center|9
| ALIGN=center|60
| ALIGN=center|46
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
|}
===Puchar Polski===
  2001/02 - Puchar Polski 2001/2002, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz-Chrzanów
  2002/03 - Puchar Polski 2002/2003, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz-Chrzanów 
  2003/04 - Puchar Polski 2003/2004, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2004/05 - Puchar Polski 2004/2005, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2005/06 - Puchar Polski 2005/2006, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz 
  2006/07 - Puchar Polski 2006/2007, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz 
  2007/08 - Puchar Polski 2007/2008, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz 
  2008/09 - Puchar Polski 2008/2009, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz 
  2009/10 - Puchar Polski 2009/2010, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz 
  2010/11 - Puchar Polski 2010/2011, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz 
  2011/12 - Puchar Polski 2011/2012, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz 
  2012/13 - Puchar Polski 2012/2013, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz 
  2013/14 - Puchar Polski 2013/2014, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz 
  2014/15 - Puchar Polski 2014/2015, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz 
  2015/16 - Puchar Polski 2015/2016, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz 
  2016/17 - Puchar Polski 2016/2017, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz 
  2017/18 - Puchar Polski 2017/2018, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz
=SEKCJA TENISA STOŁOWEGO=
===LATA 1956-19?? - PIERWSZA DRUŻYNA===
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
! WIDTH=8%|SEZON
! WIDTH=30%|POZIOM ROZGRYWKOWY
! WIDTH=5%|MIEJSCE
! WIDTH=5%|MECZE
! WIDTH=5%|PUNKTY
! WIDTH=5%|Z
! WIDTH=5%|R
! WIDTH=5%|P
! WIDTH=5%|SETY (+)
! WIDTH=5%|SETY (-)
! WIDTH=28%|UWAGI
|-
| ALIGN=center|[[Przemsza Siewierz (piłka nożna) - Sezon 1956|'''1956''']]
| ALIGN=center|[[Tenis stołowy (M) Klasa B grupa Olkusz - Sezon 1956]]
| ALIGN=center|8/10
| ALIGN=center|9
| ALIGN=center|2
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|10
| ALIGN=center|80
| ALIGN=center|jako LZS Pilica. Grano 1 rundę spotkań. Niektóre mecze nie zostały rozegrane.
|}
===LATA 1956-19?? - DRUGA DRUŻYNA===
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em"
|-  BGCOLOR="#808456" style="color: white"
! WIDTH=8%|SEZON
! WIDTH=30%|POZIOM ROZGRYWKOWY
! WIDTH=5%|MIEJSCE
! WIDTH=5%|MECZE
! WIDTH=5%|PUNKTY
! WIDTH=5%|Z
! WIDTH=5%|R
! WIDTH=5%|P
! WIDTH=5%|SETY (+)
! WIDTH=5%|SETY (-)
! WIDTH=28%|UWAGI
|-
| ALIGN=center|[[Przemsza Siewierz (piłka nożna) - Sezon 1956|'''1956''']]
| ALIGN=center|[[Tenis stołowy (M) Klasa C grupa Olkusz - Sezon 1956]]
| ALIGN=center|9/10
| ALIGN=center|9
| ALIGN=center|2
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|-
| ALIGN=center|10
| ALIGN=center|80
| ALIGN=center|jako LZS II Pilica. Grano 1 rundę spotkań. Niektóre mecze nie zostały rozegrane.
|}
|}


[[Kategoria:Kluby sportowe|Piliczanka Pilica]]
=Linki zewnętrzne=
[[Kategoria:Kluby sportowe w powiecie zawierciańskim|Piliczanka Pilica]]
* www.90minut.pl
[[Kategoria:Kluby sportowe w gminie Pilica|Piliczanka Pilica]]
* http://www.jura-pilica.com/


=Bibliografia=
* "Wiadomości Zagłębia", lata 1991-1996
* "Tempo", lata 1996-2002
* "Sport Śląski", lata 1986-1991
* "Dziennik Zachodni", lata od 1998 roku
* Kroniki Legionu Bydlin i Unii Jaroszowiec
* Janusz Mentlewicz "701 i inni, Historia Ludowych Zespołów Sportowych w powiecie olkuskim", Klucze 2020 rok.
* Jerzy Nagawiecki "70 lat Przeboju Wolbrom 1937-2007", Olkusz 2007.
* Michał Kowalski "Przyczynek do dziejów Gminno-Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego w Pilicy", praca magisterska, Akademia Wychowania Fizycznego, Katowice 2013.


2001/02 - Klasa A 2001/2002, grupa: Olkusz
Tekst i wyniki: NK
  2001/02 - Puchar Polski 2001/2002, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz-Chrzanów
  2002/03 - Klasa A 2002/2003, grupa: Olkusz-Chrzanów
  2002/03 - Puchar Polski 2002/2003, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz-Chrzanów
  2003/04 - Klasa B 2003/2004, grupa: Olkusz II
  2003/04 - Puchar Polski 2003/2004, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2003/04 - Baraże o udział w Klasie A, grupa: Chrzanów
  2004/05 - Klasa A 2004/2005, grupa: Olkusz
  2004/05 - Puchar Polski 2004/2005, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2005/06 - Klasa A 2005/2006, grupa: Olkusz
  2005/06 - Puchar Polski 2005/2006, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2006/07 - Klasa A 2006/2007, grupa: Olkusz
  2006/07 - Puchar Polski 2006/2007, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2007/08 - Klasa A 2007/2008, grupa: Olkusz
  2007/08 - Puchar Polski 2007/2008, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2008/09 - Klasa A 2008/2009, grupa: Olkusz
  2008/09 - Puchar Polski 2008/2009, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2009/10 - Liga okręgowa 2009/2010, grupa: Wadowice
  2009/10 - Puchar Polski 2009/2010, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2010/11 - Liga okręgowa 2010/2011, grupa: Wadowice
  2010/11 - Puchar Polski 2010/2011, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2011/12 - Liga okręgowa 2011/2012, grupa: Kraków I
  2011/12 - Puchar Polski 2011/2012, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz
  2012/13 - Liga okręgowa 2012/2013, grupa: Kraków I
  2012/13 - Puchar Polski 2012/2013, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz
  2013/14 - Liga okręgowa 2013/2014, grupa: Kraków I
  2013/14 - Puchar Polski 2013/2014, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz
  2014/15 - Liga okręgowa 2014/2015, grupa: Kraków I
  2014/15 - Puchar Polski 2014/2015, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz
  2015/16 - Liga okręgowa 2015/2016, grupa: Kraków I
  2015/16 - Puchar Polski 2015/2016, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz
  2016/17 - Liga okręgowa 2016/2017, grupa: Kraków I
  2016/17 - Puchar Polski 2016/2017, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz
  2017/18 - Liga okręgowa 2017/2018, grupa: Kraków I
  2017/18 - Puchar Polski 2017/2018, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz


[[Kategoria:Kluby sportowe|Piliczanka Pilica]]
[[Kategoria:Kluby sportowe|Piliczanka Pilica]]
[[Kategoria:Kluby sportowe w powiecie zawierciańskim|Piliczanka Pilica]]
[[Kategoria:Kluby sportowe w powiecie zawierciańskim|Piliczanka Pilica]]
[[Kategoria:Kluby sportowe w gminie Pilica|Piliczanka Pilica]]
[[Kategoria:Kluby sportowe w gminie Pilica|Piliczanka Pilica]]

Aktualna wersja na dzień 11:01, 24 paź 2024

Piliczanka Pilica
Data powstania 1986
Poprzednie nazwy LZS Pilica 1949-1960
Barwy ....
Adres ul. Zamkowa 4, 42-436 Pilica
Stadion ul. 17-go Stycznia 2, 42-436 Pilica
Hala sportowa brak
Sekcje sportowe piłka nożna oraz sekcje nieistniejące: tenis stołowy
[{{{stronawww}}} Strona internetowa]

Gminno Miejski Ludowy Klub Sportowy Piliczanka Pilica – klub sportowy

HISTORIA KLUBU

LATA TRZYDZIESTE – 1960 R.

Pierwsze wzmianki o powstaniu klubu sportowego w Pilicy datują się na lata 30-te XX wieku, lecz brak jakichkolwiek bliższych danych. Nawet jeśli istniał i działał wtedy jakiś klub sportowy to jego drużyny nie uczestniczyły w regularnych rozgrywkach, a jedynie co najwyżej rozgrywały mecze towarzyskie. Pewnym jest natomiast informacja, że 28 czerwca 1939 r. Rada Gminy w Pilicy wyraziła zgodę na przeznaczenie gminnych gruntów pod budowę boiska sportowego w Pilicy i ponieważ plac ten był za mały również na odkupienie od miejscowego dziedzica Kazimierza Arkuszewskiego sąsiedniego terenu by bosko sportowe mogło powstać. Chodziło o modernizację i powiększenie istniejącego boiska na łąkach dziedzica Arkuszewskiego pomiędzy jego pałacem, a majątkiem Owczarnia.

W czasie II wojny światowej i niemieckiej okupacji (XI.1939-I.1945) Polacy nie mogli uprawiać sportu. Jednak zdarzało się, że czasem miejscowe władze niemieckie wyrażały zgodę na pojedyncze mecze. Są przekazy o meczu drużyny z Pilicy z żołnierzami Wermachtu, w którym pilickiej bramki bronił bramkarz Krzyk – przedwojenny reprezentant Polski broniący przed 1939 r. bramki Brygady Częstochowa, który wtedy mieszkał w Porębie k. Zawiercia. 29 sierpnia 1943 r. odbył się natomiast mecz pomiędzy Pilicą i Słomnikami wygrany 7-0 przez drużynę ze Słomnik. W maju 1944 r. w Pilicy drużyna złożona z piłkarzy-uciekinierów z Zagłębia i Zawiercia w której grał przedwojenny bramkarz reprezentacji Polski – Krzyk pokonała 3-1 Przebój Wolbrom. Mecze te odbywały się na boisku położonym na łąkach pomiędzy pałacem Arkuszewskiego, a majątkiem Owczarnia.

Po wojnie w 1948 lub 1949 r. w Pilicy powstał Ludowy Zespół Sportowy prowadzący sekcję piłki nożnej. Znajduje się on w spisie LZS-ów powiatu olkuskiego z 1949 roku. Wybudowano też boisko sportowe przy ul. Mickiewicza koło mleczarni, którego uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca 1949 roku. Oprócz boiska do piłki nożnej znajdowało się tam także boisko do siatkówki i skocznia do skoku w dal. Piłkarze piliccy grali w Klasie C i B lub od razu w Klasie B. Nie ma ten temat szerszych informacji, jedynie potwierdzona jest gra LZS Pilica w Klasie B w 1953 i 1956 roku. Prezesem LZS był wówczas Pan Różewicz (księgowy z przedwojennym wykształceniem), który klubowi poświęcał wiele serca i czasu. Kolejnymi prezesami LZS-u byli: Lucjan Pietruszka, Alojzy Nitecki. Buty piłkarzom reperowali szewcy-miłośnicy futbolu: bracia Kasperowiczowie. W 1949 roku barw Piliczanki bronili między innymi: Stanisław Liberski, Kazimierz Oruba, Grzegorz Mironowicz, Adrian Chmielewski, Jan Mironowicz, Maciej Cembrzyński, Marcin Latacz, Janusz Szczerbiński.

Po 1957 r. działalność LZS Pilica zaczęła podupadać i w 1959 lub 1960 roku zaprzestał on działalności, ponieważ nie ma go już w spisie LZS-ów powiatu olkuskiego z 1960 roku. Przyczyn było kilka, ale najważniejsze z nich to: powstanie klubu w Wierbce który finansowały tamtejsze zakłady sprzętu oświetleniowego i „podebrał” on piłkarzy z Pilicy, sprzedaż terenu, gdzie było boisko przez Wspólnotę Leśno-Gruntową na rzecz mleczarni, która się rozbudowywała. Co prawda Zarząd Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej obiecał budowę boiska w innym miejscu, ale obietnicy nie dotrzymał. Gasł też zapał niektórych do gry, bowiem część zespołu stanowili uczniowie szkół średnich Zawiercia i Zagłębia oraz studenci, co powodowało, że mogli jedynie grać w niedzielę w meczach, a nie mogli w uczestniczyć w treningach w dni robocze. Wielkim wydarzeniem tamtego czasu w Pilicy był w 1958 roku mecz towarzyski LZS Pilica z oldboyami Wisły Kraków. Prawdopodobnie padł w nim remis 3-3, ale inny przekaz mówi o jego przegraniu przez piliczan 2-6. Rokrocznie odbywały się też mecze Oldboye LZS Pilica kontra aktualny zespół seniorów LZS Pilica. Ponieważ nie było klubu w Pilicy to około 1967-1968 roku boisko przy ul. Mickiewicza zostało zlikwidowane, bowiem na jego terenie rozbudowała się mleczarnia.

W dekadzie lat 50-tych barw LZS Pilica bronili: Stefan i Zdzisław Liberscy, Kazimierz i Józef Janusowie, Stanisław Kubicki, Alojzy Gajda, Ryszard i Zdzisław Rybczyńscy, Józef Spiechowicz, Grzegorz, Jan, Włodzimierz Mironowiczowie, Janusz Szczerbiński, Marian Latacz, Henryk Musialski, Stanisław Mendak, Zygmunt Śpiewakowski, Kazimierz Oruba, Maciej Cembrzyński, Tadeusz Staśko, Stefan Firek, Alojzy Nitecki, bracia Adamscy.

OD 1986 ROKU

Dopiero w 1986 r. podjęto działania na rzecz reaktywowania klubu. Inicjatorami byli: Stanisław Iskierka, Wojciech Mucha, Tomasz Karpała. Inicjatywę poparł Henryk Goncerz - ówczesny I sekretarz KG PZPR, który potem został prezesem honorowym klubu. Wówczas powstała LZS Piliczanka Pilica prowadząca sekcję piłki nożnej. Nowy klub zasiliło kilku piłkarzy Pilicy Wierbki mających za sobą grę w Klasie Okręgowej i Terenowej. W czynie społecznym pilicka młodzież z pomocą władz gminnych i miejscowych przedsiębiorstw w miejscu śmietniska i bagien wybudowała oraz ogrodziła boisko sportowe usytuowane koło szkoły, które do dziś stało się kameralnym i ładnym stadionem. Prezesami Piliczanki byli kolejno: Stanisław Dygas, Marek Pasierb, Jarosław Błażkiewicz, Stanisław Iskierka, Henryk Pietryga, Stanisław Myca, Szymon Goncerz. Zakupiono stroje: czerwone koszulki, spodenki brązowe, a potem czarne oraz zielono-białe getry.

Pierwszym meczem po reaktywacji klubu był wyjazdowy towarzyski pojedynek z Huraganem Kocikowa przegrany przez Piliczankę 0-3. Piłkarze z Pilicy zostali w 1986 r. zgłoszeni do olkuskiej Klasy C. Po rundzie jesiennej w tabeli prowadzili bez straty punktu wygrywając wszystkie mecze, ale tylko 2 na boisku - oba na wyjazdach: 3-0 z LZS Osiek i 1-0 z Trzema Koronami Żarnowiec. Pozostałe mecze Piliczanka wygrała walkowerem, bowiem jej rywale nie przyjechali do Pilicy lub jak Zryw Kamienna Góra nie wyszli na boisko u siebie. W związku z wycofaniem się po rundzie jesiennej w sezonie 1986/1987 z Klasy B grupy I Olimpii Domaniewice Zarząd Piliczanki Pilica wystąpił z wnioskiem do Podokręgu Olkusz o przesuniecie do Klasy B od rundy wiosennej 1986/1987 Piliczanki Pilica w miejsce Olimpii Domaniewice do czego przychyliły się władze Podokręgu. Piliczanka miała potencjał sportowy i organizacyjny, bowiem po przesunięciu do Klasy B wystawiła również drużynę juniorów w przedmeczach Klasy B. Olimpia Domaniewice jesienią zdobyła w Klasie B tylko 3 pkt. Piliczanka przejęła jej dorobek punktowy i bramkowy zajmując w końcowej tabeli Klasy B 6 miejsce na 10 drużyn (sezon 1986/1987) sama zdobywając 14 punktów w 9 wiosennych meczach na co złożyły się 5 zwycięstw i 4 remisy, czyli Piliczanka nie przegrała meczu w tej rundzie. W tymże sezonie 1986/1987 Piliczankę dookoptowano do rozgrywek Pucharu Polski, w których z IV rundzie na szczebli podokręgu ulegli u siebie 1-3 Przebojowi Wolbrom grającemu wówczas w Klasie Terenowej, czyli 3 poziomy wyżej. W kolejnym sezonie 1987/1988 w Klasie B Piliczanka zajęła 4 miejsce, ale przez 6 meczy była niepokonana i razem z sezonem 1986/1987 dało to 24 mecze bez porażki w tym 15 w Klasie B. Piliczanka przegrało dopiero w meczu VIII kolejki na wyjeździe 0-3 z Pilicą Ib Wierbka, czyli z lokalnym rywalem.

Pierwszym trenerem Piliczanki był Wojciech Mucha, a potem w sezonie 1987/1988 trenerem zespołu seniorów był p. Mironowicz. Od tej pory piłkarze Piliczanki powoli, ale systematycznie pięli się w górę. W sezonie 1989/1990 r. wywalczyli awans do Klasy A. Zajmowali w niej miejsca w dolnej połowie tabeli, a w sezonie 1998/1999 zajęli 3 miejsce w Klasie A. Kolejne lata były słabsze, aż w w 2003 roku spadli (jedyny raz w swojej historii) z niej do Klasy B, ale po roku w sezonie 2003/2004 wrócili (jako vicemistrz grupy II Klasy B po wygranych barażach z vicemistrzem grupy I Klasy B - Bukowianką Bukowno 6-1, 1-3) w szeregi A-klasowców. W tamtym okresie do czołowych graczy Piliczanki zaliczani byli: Robert Duch, Andrzej Całek, Piotr Drozdowski, Wojciech Goncerz, Bogusław Goncerz, Robert Krukowiecki, Zając.

Tym razem w Klasie A Piliczanka zaliczała się do czołowych ekip. Dwa razy 5 miejsce (2004/2005, 2005/2006), potem dwa razy vicemistrzostwo Klasy A (2006/2007, 2007/2008), aż wreszcie w sezonie 2008/2009 Piliczanka awansowała do Ligi Okręgowej (grupa wadowicka, a od 2011 r. po reorganizacji grupa krakowska), gdzie gra do dziś. Kadrę Piliczanki, która wywalczyła awans do Ligi Okręgowej stanowili: bramkarze: S. Solarski, M. Kantor, M. Kowalik Obrońcy: G. Jurczyk, P. Kazior, A. Mrówka, K. Osmenda, D. Trólka, K. Ziaja. Obrońcy/pomocnicy: G. Broczkowski, P. Chrząstowski, B. Goncerz, D. Grabowski, M. Olszewski, D. Rybczyński, M. Węglarz. Pomocnicy: M. Demarczyk, M. Wolnik, S. Staśko, K. Węglarz, K. Kowalczyk, G. Zasuń, T. Kordys. Napastnicy: Łukasz Domagała, Adam Dudkiewicz

Największym sukcesem w "okręgówce" było zajęcie 2 miejsca w sezonie 2013/2014 oraz 4 miejsca w sezonie 2021/2022.

Trenerami Piliczanki od lat 90-tych XX wieku byli kolejno: Władysław Błażkiewicz z Będzina, p. Habrzyk z Zawiercia, Andrzej Michalik z Zawiercia (I drużyna + trampkarze), Tomasz Karpała, Andrzej Lenartowicz z Zawiercia (sezon 1998/1999), ponownie Tomasz Karpała, p. Krasucki,Marek Dudek, Łukasz Błażkiewicz, Dariusz Kurek, Okularczyk, ponownie Dariusz Kurek, Paweł Neter z Wolbromia, za którego kadencji Piliczanka awansowała do „okręgówki” i osiągnęła największe sukcesy, potem Jarosław Rak – w przeszłości piłkarz II-go i III-cio ligowych: Przeboju Wolbrom i Zagłębia Sosnowiec, Grzegorz Jurczyk.

W 1999 roku doszło też do małej zmiany nazwy klubu. Z Ludowego Zespołu Sportowego "Piliczanka" Pilica stał się Gminno Miejski Ludowy Klub Sportowy "Piliczanka" Pilica dla podkreślenia, że jest klubem nie tylko miasta Pilica, ale całej pilickiej gminy. W 2008 roku doszło do fuzji, a w zasadzie wchłonięcia Huraganu Kocikowa i od tej pory istnieje na stałe drużyna rezerwowa Piliczanki, która swe mecze rozgrywa w Kocikowej. Drużyna rezerwowa pierwszy raz zaistniała przez chwilę w olkuskiej Klasie B w rundzie wiosennej sezonu 1992/1993 (po wycofanym Strumyku Zarzecze) i w kolejnym sezonie 1992/1993. Potem już jak wspomniano powyżej rezerwy regularnie grały od sezonu 2009/2010 w olkuskiej Klasie B. W sezonie 2012/2013 rezerwy Piliczanki uzyskały awans do Klasy A. Po 5 latach gry w niej w sezonie (2017/2018) nastąpił ich spadek do Klasy B. Co prawda w sezonie 2018/2019 jako vicemistrz grupy I Klasy B przegrywają baraże o awans do Klasy A z Błyskiem Zederman (14 zespół Klasy A) 2-1 i 0-3, ale udaje się wrócić rezerwom Piliczanki do Klasy A w sezonie 2020/2021.

Od początku istnienia Piliczanki tj. od 1986 roku istnieją drużyny juniorów i trampkarzy, a od wielu lat także niższe grupy wiekowe.

Wspomnieć trzeba o Stanisławie Stolarskim – bramkarzu wychowanku Huraganu Kocikowa, który potem grał w Piliczance, a później w III-cio i II-go ligowym Przeboju Wolbrom. Natomiast piłkarze Piliczanki: Piotr Drozdowski, Robert Krukowiecki i Zając grali potem z powodzeniem w Warcie Zawiercie, a Robert Duch i Wojciech Goncerz zasilili juniorów GKS Katowice. Duży udział w sukcesach Piliczanki mieli znani w regionie trenerzy: Paweł Neter – w przeszłości wyróżniający się piłkarz Przeboju Wolbrom i RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza, Zbigniew Sołtysik i Andrzej Lenartowicz – kiedyś piłkarze i trenerzy Warty Zawiercie.

SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ

Sezony piłkarskie

UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Piliczanki oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.

LATA 1945-1960

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1952
1953 Piłka nożna: Klasa B Kraków, grupa olkuska - Sezon 1953 (5) ?/? - - - - jako LZS Pilica
1954 ? ?/? - - - - -
1955 ? ? ? ? ?
1956 Piłka Nożna Klasa B 1956 grupa Olkusz (5) ?/6 10 ? ? ? jako LZS Pilica
1957
1958 -
1959 ? ?/? - - - - -
1960 ? ?/? - - - - -

Lata 1986 - 2000 - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1986/1987 - runda jesienna Piłka Nożna Klasa C 1986/1987 grupa Olkusz (8) 1/? ? ? - - - ? ? Piliczanka rozpoczęła sezon 1986/1987 w Klasie C Olkusz. Po rundzie jesiennej zajmowała 1 miejsce wygrywając wszystkie mecze. Została przeniesiona do Klasy B w miejsce Olimpii Domaniewice, która wycofała się z rozgrywek Klasy B po rundzie jesiennej.
1986/1987 - runda wiosenna Piłka Nożna Klasa B 1986/1987 grupa I Olkusz (7) 6/10 18 (9) 17 (14) 6 (5) 5 (4) 7 (0) 26 (19) 42 (12) Piliczanka rozpoczęła sezon 1986/1987 w Klasie C Olkusz. Po rundzie jesiennej zajmowała 1 miejsce wygrywając wszystkie mecze. Została przeniesiona do Klasy B w miejsce Olimpii Domaniewice, która wycofała się z rozgrywek Klasy B po rundzie jesiennej przejmując jej dorobek punktowy i bramkowy. W nawiasach podano dorobek Piliczanki w rundzie wiosennej.
1987/1988 Piłka Nożna Klasa B 1987/1988 grupa I Olkusz (7) 4/9 16 20 8 4 4 28 20 -
1988/1989 Piłka Nożna Klasa B 1988/1989 grupa I Olkusz (7) 5/9 16 17 7 3 6 33 21
1989/1990 Piłka Nożna Klasa B 1989/1990 grupa I Olkusz (8) 1/11 20 35 17 1 2 79 18 AWANS DO KLASY A OLKUSZ
1990/1991 Piłka Nożna Klasa A 1990/1991 grupa II Olkusz (7) 5/9 16 11 4 3 9 20 28 -
1991/1992 Piłka Nożna Klasa A 1991/1992 grupa Olkusz (6) 12/14 26 18 5 8 13 27 49 -
1992/1993 Piłka Nożna Klasa A 1992/1993 grupa Olkusz (6) 11/14 26 19 5 9 12 28 57 -
1993/1994 Piłka Nożna Klasa A 1993/1994 grupa Olkusz (6) 7/16 30 31 12 7 11 43 37 -
1994/1995 Piłka Nożna Klasa A 1994/1995 grupa Olkusz (6) 12/16 30 25 9 7 14 34 38 -
1995/1996 Piłka Nożna Klasa A 1995/1996 grupa Olkusz (6) 10/16 30 36 9 9 12 39 50 -
1996/1997 Piłka Nożna Klasa A 1996/1997 grupa Olkusz (6) 9/16 30 40 - - - 63 55 -
1997/1998 Piłka Nożna Klasa A 1997/1998 grupa Olkusz (6) 7/15 28 43 - - - 52 41 -
1998/1999 Piłka nożna: Klasa A (Olkusz) - Sezon 1998/1999 (6) 3/14 26 43 - - - 43 34 -
1999/2000 Piłka Nożna Klasa A 1999/2000 grupa Olkusz (6) 13/15 28 29 - - - 36 72 -

LATA 1986 - 2000 - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1986/1987 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - -
1987/1988 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek
1988/1989 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - -
1989/1990 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek
1990/1991 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek -
1991/1992 Piłka Nożna Klasa B 1991/1992 grupa I Olkusz (7) 12/12 22 9 4 1 17 18 54 Piliczanka II Pilica grała tylko w rundzie wiosennej przejmując dorobek punktowy Strumyka Zarzecze, który wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej.
1992/1993 Piłka Nożna Klasa B 1992/1993 grupa II Olkusz (7) 6/9 16 14 6 2 8 21 24 -
1993/1994 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1994/1995 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1995/1996 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1996/1997 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1997/1998 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1998/1999 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1999/2000 druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -

LATA 2000 - 2020 - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2000/2001 Piłka Nożna Klasa A 2000/2001 grupa Olkusz (6) 13/15 28 29 - - - 48 65 -
2001/2002 Piłka Nożna Klasa A 2001/2002 grupa Olkusz (6) 13/16 30 34 - - - 52 69 -
2002/2003 Piłka Nożna Klasa A 2002/2003 grupa Olkusz (6) 15/16 30 23 6 5 19 41 91 SPADEK DO KLASY A OLKUSZ
2003/2004 Piłka Nożna Klasa B 2003/2004 grupa II Olkusz (7) 3/12 22 43 13 4 5 75 29 AWANS DO KLASY A OLKUSZ po zwycięskich barażach z vicemistrzem Klasy B grupa I Olkusz: Bukowianką Bukowno 6-1, 1-3.
2004/2005 Piłka Nożna Klasa A 2004/2005 grupa Olkusz (6) 5/13 24 32 10 2 12 43 58 -
2005/2006 Piłka Nożna Klasa A 2005/2006 grupa Olkusz (6) 5/14 26 42 13 3 10 61 34 -
2006/2007 Piłka Nożna Klasa A 2006/2007 grupa Olkusz (7) 2/14 26 53 16 5 5 57 25 -
2007/2008 Piłka Nożna Klasa A 2007/2008 grupa Olkusz (7) 5/14 26 42 11 9 6 53 34 -
2008/2009 Piłka Nożna Klasa A 2008/2009 grupa Olkusz (8) 1/16 30 70 22 4 4 106 32 AWANS DO LIGI OKRĘGOWEJ WADOWICE
2009/2010 Piłka nożna Liga Okręgowa Grupa Wadowice - Sezon 2009/2010 (7) 7/16 30 44 13 5 12 51 54 -
2010/2011 Piłka nożna Liga Okręgowa Grupa Wadowice - Sezon 2010/2011 (7) 6/16 30 48 14 6 10 48 32 -
2011/2012 Liga Okręgowa (Kraków I) (6) 6/16 30 48 14 6 10 50 28 -
2012/2013 Liga Okręgowa (Kraków I) (6) 6/17 32 48 12 12 8 48 36 -
2013/2014 Liga Okręgowa (Kraków I) (6) 2/13 24 46 14 6 4 57 35 -
2014/2015 Liga Okręgowa (Kraków I) (6) 10/14 26 35 9 8 9 47 52 -
2015/2016 Liga Okręgowa (Kraków I) (6) 11/14 26 31 8 7 11 33 38 -
2016/2017 Liga Okręgowa (Kraków I) (6) 8/14 26 36 10 6 10 44 43 -
2017/2018 Liga Okręgowa (Kraków I) (6) 12/14 26 31 9 4 13 29 40 -
2018/2019 Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2018/2019 (6) 8/14 26 33 9 6 11 42 44 -
2019/2020 Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2019/2020 (6) 7/14 13 19 5 4 4 21 18 Z uwagi na ogólnoświatową pandemię COVID-19 rozgrywki zostały przerwane po rundzie jesiennej i uznane za zakończone.

LATA 2000 - 2020 - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2000/2001 Druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2001/2002 Druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2002/2003 Druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2003/2004 Druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2004/2005 Druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2005/2006 Druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2006/2007 Druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2007/2008 Druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2008/2009 Druga drużyna Piliczanki Pilica nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2009/2010 Piłka Nożna Klasa B 2009/2010 grupa Olkusz (9) 4/11 20 37 12 1 7 69 46 -
2010/2011 Piłka Nożna Klasa B 2010/2011 grupa Olkusz (9) 7/11 20 23 6 5 9 48 56 -
2011/2012 Piłka Nożna Klasa B 2011/2012 grupa Olkusz (8) 3/10 18 37 12 1 5 58 35 -
2012/2013 Piłka Nożna Klasa B 2012/2013 grupa I Olkusz (8) 1/19 16 37 12 1 3 72 20 AWANS DO KLASY A OLKUSZ
2013/2014 Piłka Nożna Klasa A 2013/2014 grupa Olkusz (7) 4/16 30 50 16 2 12 68 62 -
2014/2015 Piłka Nożna Klasa A 2014/2015 grupa Olkusz (7) 11/16 30 34 10 4 16 47 77 -
2015/2016 Piłka nożna: Klasa A (Olkusz) - Sezon 2015/2016 (7) 13/16 30 30 8 6 16 69 80 -
2016/2017 Piłka nożna: Klasa A (Olkusz) - Sezon 2016/2017 (7) 9/16 30 45 12 9 9 63 45 -
2017/2018 Piłka Nożna Klasa A 2017/2018 grupa Olkusz (7) 14/15 28 15 4 3 21 46 87 SPADEK DO KLASY B OLKUSZ
2018/2019 Piłka Nożna Klasa B 2018/2019 grupa I Olkusz (8) 2/6 20 49 16 1 3 59 21 UDZIAŁ W BARAŻACH O GRĘ W KLASIE A OLKUSZ z 14-tą drużyną Klasy A: Błyskiem Zederman 2-1, 0-3
2019/2020 Piłka Nożna Klasa B 2019/2020 grupa I Olkusz (8) 2/8 10 21 6 3 1 37 17 Z uwagi na ogólnoświatową pandemię COVID-19 rozgrywki zostały przerwane po 10 kolejce i uznane za zakończone.

OD 2020 ROKU - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2020/2021 Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2020/2021 (6) 9/15 28 35 10 5 13 40 43 -
2021/2022 Piłka nożna: Liga Okręgowa (Kraków I) - Sezon 2021/2022 (6) 4/14 26 53 16 5 5 62 23 -

LATA OD 2020 ROKU - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2020/2021 Piłka Nożna Klasa B 2020/2021 grupa Olkusz (8) 2/12 22 51 69 3 3 88 28 AWANS DO KLASY A OLKUSZ
2021/2022 Piłka Nożna Klasa A 2021/2022 grupa Olkusz (7) 5/15 28 45 13 6 9 60 46 -

Puchar Polski

  2001/02 - Puchar Polski 2001/2002, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz-Chrzanów
  2002/03 - Puchar Polski 2002/2003, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz-Chrzanów  
  2003/04 - Puchar Polski 2003/2004, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2004/05 - Puchar Polski 2004/2005, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz
  2005/06 - Puchar Polski 2005/2006, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz   
  2006/07 - Puchar Polski 2006/2007, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz   
  2007/08 - Puchar Polski 2007/2008, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz  
  2008/09 - Puchar Polski 2008/2009, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz   
  2009/10 - Puchar Polski 2009/2010, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz   
  2010/11 - Puchar Polski 2010/2011, grupa: Małopolski ZPN - Wadowice - Olkusz   
  2011/12 - Puchar Polski 2011/2012, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz  
  2012/13 - Puchar Polski 2012/2013, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz   
  2013/14 - Puchar Polski 2013/2014, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz   
  2014/15 - Puchar Polski 2014/2015, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz  
  2015/16 - Puchar Polski 2015/2016, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz  
  2016/17 - Puchar Polski 2016/2017, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz   
  2017/18 - Puchar Polski 2017/2018, grupa: Małopolski ZPN - Kraków - Olkusz

SEKCJA TENISA STOŁOWEGO

LATA 1956-19?? - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P SETY (+) SETY (-) UWAGI
1956 Tenis stołowy (M) Klasa B grupa Olkusz - Sezon 1956 8/10 9 2 - - - 10 80 jako LZS Pilica. Grano 1 rundę spotkań. Niektóre mecze nie zostały rozegrane.

LATA 1956-19?? - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P SETY (+) SETY (-) UWAGI
1956 Tenis stołowy (M) Klasa C grupa Olkusz - Sezon 1956 9/10 9 2 - - - 10 80 jako LZS II Pilica. Grano 1 rundę spotkań. Niektóre mecze nie zostały rozegrane.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • "Wiadomości Zagłębia", lata 1991-1996
  • "Tempo", lata 1996-2002
  • "Sport Śląski", lata 1986-1991
  • "Dziennik Zachodni", lata od 1998 roku
  • Kroniki Legionu Bydlin i Unii Jaroszowiec
  • Janusz Mentlewicz "701 i inni, Historia Ludowych Zespołów Sportowych w powiecie olkuskim", Klucze 2020 rok.
  • Jerzy Nagawiecki "70 lat Przeboju Wolbrom 1937-2007", Olkusz 2007.
  • Michał Kowalski "Przyczynek do dziejów Gminno-Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego w Pilicy", praca magisterska, Akademia Wychowania Fizycznego, Katowice 2013.

Tekst i wyniki: NK