Studenckie Centrum Kultury Zameczek-Remedium: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 5: Linia 5:


==Klub studencki "Remedium"==
==Klub studencki "Remedium"==
W ramach SCK 7 września 1980 roku uruchomiono klub studencki „Remedium” w [[Budynek, Będzińska 39 w Sosnowcu|Domu Studenckim nr 1]], przy [[Ulica Będzińska (Sosnowiec)|ul. Będzińskiej]] 39 (wówczas Mielczarskiego). Klub w piwnicach domu studenckiego działał do 2000 roku. W 2000 roku klub zmienił siedzibę, gdy DS nr 1 został przekształcony w budynek Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Klub nie przeniósł się na drugą stronę ulicy pod adres ul. Sucha 7c. Po rocznej przerwie Krzysztof Irzyński (który prowadził Remedium od samego początku, aż w końcu został jego właścicielem) znów go otworzył.  
W ramach SCK 7 września 1980 roku uruchomiono klub studencki „Remedium” w [[Budynek, Będzińska 39 w Sosnowcu|Domu Studenckim nr 1]], przy [[Ulica Będzińska (Sosnowiec)|ul. Będzińskiej]] 39 (wówczas Mielczarskiego). Klub w piwnicach domu studenckiego działał do 2000 roku. W 2000 roku klub zmienił siedzibę, gdy DS nr 1 został przekształcony w budynek Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Klub przeniósł się na drugą stronę ulicy pod adres ul. Sucha 7c. Po rocznej przerwie Krzysztof Irzyński (który prowadził Remedium od samego początku, aż w końcu został jego właścicielem) znów go otworzył.  
W klubie organizowano koncerty przez dwadzieścia lat grały tam polskie gwiazdy i młode, amatorskie zespoły. Odbyły się tu także koncerty w ramach pierwszej [https://pl.wikipedia.org/wiki/Rawa_Blues_Festival Rawy Blues]. W 2002 roku klub zaprzestał działalności po śmierci Krzysztofa Irzyńskiego. W tym samym miejscu pod nazwą REMEDIUM klub otwarł Jarosław Daniel w 2012 roku.  
W klubie organizowano koncerty przez dwadzieścia lat grały tam polskie gwiazdy i młode, amatorskie zespoły. Odbyły się tu także koncerty w ramach pierwszej [https://pl.wikipedia.org/wiki/Rawa_Blues_Festival Rawy Blues]. W lokalizacji w piwnicach DS 1 klub uruchomił również studio nagraniowe, w którym nagrywali: [[Skankan]], [https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Gutkowski Gutek] (z zespołem Overmind) ,Phony Romeos, [https://pl.wikipedia.org/wiki/Perły_i_Łotry Perły i Łotry z Szanghaju].
W 2002 roku klub zaprzestał działalności po śmierci Krzysztofa Irzyńskiego. W tym samym miejscu (ul. Sucha 7c) w 2012 roku pod tą samą nazwą klub otwarł Jarosław Daniel - jedna z osób związanych z pierwotnym klubem studenckim.


==Piwnica Literacka "Remedium"==
==Piwnica Literacka "Remedium"==

Wersja z 22:01, 25 sty 2022

Studenckie Centrum Kultury Zameczek-Remedium, też jako SCK Zameczek-Remedium / Studenckim Centrum Kultury RU ZSP Zameczek-Remedium, wcześniej Klub Studencki Zameczek.

13 lutego 1976 W Sosnowcu otwarto klub studencki „Zameczek” przy ul. Chemicznej 12 (w Pałacu Wilhelma Schoena). W październiku 1980 roku klub zmienia nazwę i organizację działając jako Studenckie Centrum Kultury „Zameczek–Remedium” Przy centrum kultury działał także Studencki Ośrodek Filmowy, który wydawał w latach 1984 - 1987 własne czasopismo pod nazwą Szwenk.

Klub studencki "Remedium"

W ramach SCK 7 września 1980 roku uruchomiono klub studencki „Remedium” w Domu Studenckim nr 1, przy ul. Będzińskiej 39 (wówczas Mielczarskiego). Klub w piwnicach domu studenckiego działał do 2000 roku. W 2000 roku klub zmienił siedzibę, gdy DS nr 1 został przekształcony w budynek Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Klub przeniósł się na drugą stronę ulicy pod adres ul. Sucha 7c. Po rocznej przerwie Krzysztof Irzyński (który prowadził Remedium od samego początku, aż w końcu został jego właścicielem) znów go otworzył. W klubie organizowano koncerty przez dwadzieścia lat grały tam polskie gwiazdy i młode, amatorskie zespoły. Odbyły się tu także koncerty w ramach pierwszej Rawy Blues. W lokalizacji w piwnicach DS 1 klub uruchomił również studio nagraniowe, w którym nagrywali: Skankan, Gutek (z zespołem Overmind) ,Phony Romeos, Perły i Łotry z Szanghaju. W 2002 roku klub zaprzestał działalności po śmierci Krzysztofa Irzyńskiego. W tym samym miejscu (ul. Sucha 7c) w 2012 roku pod tą samą nazwą klub otwarł Jarosław Daniel - jedna z osób związanych z pierwotnym klubem studenckim.

Piwnica Literacka "Remedium"

W ramach klubu, w 1981 roku, rozpoczęła działalność Piwnica Literacka "Remedium". Istotny wpływ na jej powstanie miało utworzenie w Sosnowcu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Piwnica działała z przerwą na stan wojenny, do 1986, kiedy to zostały wydane ostatnie tomiki. Do znanych osób, które tworzyły PLR należeli: prof. Marian Kisiel, prof. Piotr Wilczek, Laureat Artystycznej Nagrody Miasta Sosnowiec Jerzy Suchanek, Jadwiga Januszek, Bogdan Prejs, Gabriel Koch, Piotr Zaczkowski, Ryszard Twardoń, Marek Przybyła, Katarzyna Młynarczyk, Barbara Gruszka-Zych i inni.

Piwnicę odwiedzali liczni pracownicy uniwersyteccy, profesorowie, studenci. Do PLR przyjeżdżali też wybitni poeci z całej Polski, w tym: Zbigniew Joachimiak, Stefan Pastuszewski, Zdzisław Jaskuła, Krzysztof Karwat, Piotr Cielesz, Iwona Pokora.

Edyta Antoniak-Kiedos w ramach swojej pracy naukowej badała twórczość autorów Piwnicy Literackiej Remedium w Sosnowcu.

Publikacje